Nový Stavebný zákon č. 25/2025 Z. z. nadobudne účinnosť 1. apríla 2025
S účinnosťou od 1. apríla 2025 vstupuje do platnosti nový Stavebný zákon č. 25/2025 Z. z., ktorý prináša zmeny v oblasti povoľovania stavieb. Podrobnosti týkajúce sa tohto procesu, ako aj obsah a rozsah požadovanej dokumentácie, budú bližšie upravené vo vykonávacích predpisoch (vyhláškach). Ich prípravu zabezpečuje Úrad pre územné plánovanie a výstavbu SR, avšak definitívna podoba týchto predpisov zatiaľ nebola zverejnená.
Kľúčové zmeny v novom Stavebnom zákone
Nový zákon nahrádza doterajší zákon č. 201/2022 o výstavbe, ktorý bol súčasťou stavebnej reformy z roku 2022. Jednou z najvýraznejších zmien je zjednodušenie povoľovacieho procesu – namiesto dvoch samostatných konaní (územného a stavebného) sa zavádza jediné správne konanie o stavebnom zámere.
Toto opatrenie eliminuje dvojstupňové rozhodovanie a duplicitné vyjadrenia dotknutých orgánov. Po vydaní rozhodnutia o stavebnom zámere nasleduje vypracovanie projektu stavby, ktorý už nepodlieha ďalšiemu konaniu, ale podlieha overeniu stavebným úradom. Nová právna úprava zároveň stanovuje jasné a transparentné lehoty na jednotlivé úkony.
Hoci sa očakáva, že tieto zmeny urýchlia procesy stavebných úradov, je potrebné zohľadniť, že získavanie stanovísk dotknutých orgánov a riešenie prípadných rozporov sa predsúva pred začiatok samotného konania. Táto zodpovednosť tak prechádza na stavebníka alebo ním povereného projektanta.
Digitalizácia stavebného procesu
Stavebná dokumentácia sa bude spravidla vypracúvať v elektronickej podobe a ukladať do informačného systému Úradu pre územné plánovanie a výstavbu – tzv. Portálu výstavby. Tento portál, ktorý bude spustený 1. apríla 2025, umožní efektívnejšiu komunikáciu so stavebnými úradmi a odstráni potrebu tlače rozsiahlych dokumentov.
Podľa prechodných ustanovení stavebného zákona osoba môže vykonať akýkoľvek procesný úkon podľa nového zákona aj v listinnej podobe do 31. marca 2029, fyzická osoba môže vykonať akýkoľvek procesný úkon podľa tohto zákona aj v listinnej podobe aj po tomto dátume.
Zmeny stavby pred dokončením
Doteraz sa konanie o zmene stavby pred dokončením často využívalo na úpravu projektového zadania počas realizácie stavby. Nový zákon však takúto „korekciu“ už neumožňuje. Ak sú počas výstavby plánované zmeny oproti overenému projektu, stavebník môže na návrh stavbyvedúceho, projektanta alebo stavebného dozoru pred ich uskutočnením zvolať mimoriadnu kontrolnú prehliadku stavby.
Ak tieto odchýlky nemajú zásadný charakter, projektant ich vyznačí v projekte stavby a stavbyvedúci ich zaznamená v stavebnom denníku. V prípade významnejšej odchýlku od overeného projektu stavby je potrebné opätovné konanie o stavebnom zámere.
Vykonávacie predpisy
Obsah jednotlivých podaní, rozsah stavebnej dokumentácie, stavebno-technické požiadavky na stavby a pravidlá bezbariérového užívania budú podrobne upravené vo vyhláškach Úradu pre územné plánovanie a výstavbu. Tieto vyhlášky však zatiaľ neboli vydané.
Nový Stavebný zákon z pohľadu oprávnenej právnickej osoby (EIC)
Podľa § 18 ods. 5 zákona 124/2006 Z. z. v nadväznosti na § 22 Stavebného zákona je oprávnená právnická osoba EIC dotknutou právnickou osobou v konaní o stavebnom zámere, ak ide o stavbu s technickým zariadením, ktorá je určená na plnenie úloh zamestnávateľa alebo fyzickej osoby, ktorá je podnikateľom a nie je zamestnávateľom.
Stavebník je povinný na účely konaní podľa Stavebného zákona predložiť oprávnenej právnickej osobe na posúdenie projektovú dokumentáciu stavby s technickým zariadením a jej zmeny.
Podľa § 9 Stavebného zákona projektovú dokumentáciou delíme na stavebný zámer, projekt stavby, projekt stavby na ohlásenie a vykonávací projekt.
Stavebný zámer predstavuje základné stavebné riešenie navrhovanej stavby vrátane zabezpečenia požiadaviek protipožiarnej bezpečnosti navrhovanej stavby a jej prevádzky, jej umiestnenia do územia, napojenia na dopravnú infraštruktúru a na siete technického vybavenia územia, a je podkladom na konanie o stavebnom zámere.
Projekt stavby predstavuje stavebno-technické riešenia stavby, jej technické, technologické a energetické vybavenie vrátane zabezpečenia požiadaviek protipožiarnej bezpečnosti a vybavenia stavby požiarnymi zariadeniami a napojenia na dopravnú infraštruktúru a na siete technického vybavenia územia v území v súlade so stavebným zámerom. Projekt stavby je podkladom na zhotovenie stavby a uskutočnenie stavebných prác.
EIC je povinná na základe žiadosti stavebníka alebo ním povereného projektanta vydať záväzné vyjadrenie k stavebnému zámeru, v ktorom uvedie konkrétne oprávnené požiadavky na zapracovanie do projektu stavby.
Stavebník alebo ním poverený projektant si vyžiada doložku súladu od EIC, ktorá si v záväznom stanovisku k stavebnému zámeru vyhradila posúdenie projektu stavby a uplatnila požiadavky na dopracovanie projektu stavby.
Lehota na vyjadrenie oprávnenej právnickej osoby EIC je 30 dní odo dňa doručenia žiadosti; pri zložitých stavbách môže byť táto lehota najviac 60 dní. Ak oprávnená právnická osoba v stanovenej lehote doložku súladu nevydá, predpokladá sa, že požiadavky uvedené v záväznom stanovisku boli splnené a doložka súladu bola udelená.
Podľa § 25 Stavebného zákona stavbu, zmenu dokončenej stavby, odstraňovanie stavby a stavebné úpravy na stavbe alebo na pozemku, možno zhotoviť len podľa projektu stavby overeného v konaní o stavebnom zámere alebo na základe ohlásenia.
Prechodná platnosť vyhlášok č. 453/2000 Z. z. a 532/2002 Z. z.
Podľa § 84 ods. 23 Stavebného zákona zostávajú vyhláška Ministerstva životného prostredia SR č. 453/2000 Z. z., ktorá upravuje vykonávanie vybraných ustanovení Stavebného zákona a vyhláška Ministerstva životného prostredia SR č. 532/2002 Z. z., ktorá stanovuje podrobnosti o všeobecných technických požiadavkách na výstavbu a na stavby určené pre osoby s obmedzenou schopnosťou pohybu a orientácie, až do nadobudnutia účinnosti nových vykonávacích právnych predpisov, najneskôr však do 31. marca 2027, naďalej platné a účinné.
Nový Stavebný zákon nemení požiadavky na technickú dokumentáciu (konštrukčnú dokumentáciu) technických zariadení podľa § 5 vyhlášky č. 508/2009 Z. z.
Podľa § 5 ods. 3 vyhlášky č. 508/2009 Z. z. vyrábať, montovať na mieste budúcej prevádzky a rekonštruovať vyhradené technické zariadenie možno iba podľa konštrukčnej dokumentácie, ku ktorej bolo vydané odborné stanovisko podľa § 14 ods. 1 písm. d) zákona oprávnenou právnickou osobou EIC, ktorým sa posudzuje konštrukčná dokumentácia (ďalej len „odborné stanovisko k dokumentácii“). Pri vyhradenom technickom zariadení elektrickom sa odborné stanovisko k dokumentácii vyžaduje iba na technické zariadenie skupiny A.
Zaujímavé odkazy
Zákon č. 25/2025 Z. z. o zmene a doplnení niektorých zákonov (Stavebný zákon)